At Kestanesi Fayda ve Zararları

27 Mart 2012 admin Yorum Yok
Bu makale ve yazılar; biarastir.com tarafından sizler için özenle seçilerek hazırlanmıştır. Beslenme ve Diyet, Cilt Bakımı, Güzellik, Abiye Modelleri, Gelinlik Modelleri, Moda Bayan Elbiseleri, Tatil ve tüm konularda düşüncelerinizi, yorumlarınızla birlikte bizimle paylaşın..


At Kestanesi Fayda ve Zararları

Fayda ve Zararları

Görünüş olarak oldukça güzel ve zarasız olarak görünen at kestanesi, esasında insanı öldürebilecek kadar zehirli madde içerdiği için halk tarafından toplanan bir bitki değildir. Buna rağmen son yıllarda özellikle kozmetik sanayinde üretilen ve sadece dışarıdan sürülmek üzere oluşturulan at kestanesi kremi, at kestanesi solüsyonu ve at kestanesi yağı,  kırışıklara ve yaşlanmaya karşı etkili olduğu için kozmetik sanayinin gözde mamüllerinden birisi haline gelmiştir.

Belirgin özelliklerinden bahsedecek olursak, at kestanesi krem, tentür, merhem, jel kıvamına getirilerek cilde sürülerek kullanıldığında, sivilce sorunu olan ciltlerde çözüme götürme ve cildin pürüzsüz bir görünüm almasına yardımcı olur. Varis bulunan kişilerde, sorun olan bölgelere sürüldüğünde varisin ilk olarak ağrılarının geçmesine, daha sonra ise görüntü olarak ortadan kalkmasında etkili olur. Antioksidan özelliğiyle damar hastalıklarına, hemoroit problemine (basur), ödem oluşumuna ve ödemlerin yok olmasına katkı sağlar.

Orta yaş ve üzeri bayanlar için cilt kırışıklıklarından kurtulmak amacıyla kullanılan at kestanesi krem ve solüsyonları, yaşlılığa karşıda etkili bir seçenektir. Bu amaçla kullanılan botoks kremlerinin özünde de at kestanesi bulunmaktadır. Diğer bir öne çıkan özelliği ise, özellikle yaz mevsimlerinde güneşin zararlı ışınlarına maruz kalan cildinizde oluşan kahverengi güneş lekelerine karşı gözle görülür bir etkiye sahiptir.


Ülkemizde kozmatik sanayi tarafından toplatılması işlemi gerçekleştirilen at kestanesi, daha sonradan krem, yağ, solüsyon haline dönüştürülerek; kırışıklıklar, hemoroit, varis gibi istenmeyen rahatsızlıklara çözüm bulmak amacıyla eczanelere dağıtılır.

At kestanesi bilinçsiz kullanımlarda son derece tehlikeli ve bir o kadar da zararlıdır. Yoğun zehirli yapısı nedeniyle, toplanarak kaynatılması ve tüketilmesi son derece sakıncalıdır. Aynı şekilde at kestanesinin çiğ tüketimi de son derece zehirleyici etkiye sahiptir.

ÖNEMLİ: At kestanesi doğada bulunduğu şekilde doğrudan kullanılmamalıdır. Kesinlikle doktor veya bir uzman kontrolünde kullanılması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Kan Şekeri Nasıl Kontrol Edilir başlıklı makalemizde kan şekeri nasıl ölçülür, kan şekeri neden düşer ve kan şekeri nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar: at kestanesi zararlarkestanenin faydaları ve zararlarıwww at kestanesi ninyararları com


Benzer İçerikler

Yorum Yok

Bir Cevap YazınAbiye Modelleri - Gelinlik Modelleri - Moda Bayan Elbiseleri

image