İslamda Evlilik ve Önemi

23 Haziran 2012 admin Yorum Yok
Bu makale ve yazılar; biarastir.com tarafından sizler için özenle seçilerek hazırlanmıştır. Beslenme ve Diyet, Cilt Bakımı, Güzellik, Abiye Modelleri, Gelinlik Modelleri, Moda Bayan Elbiseleri, Tatil ve tüm konularda düşüncelerinizi, yorumlarınızla birlikte bizimle paylaşın..


İslamda Evlilik ve Önemi

İslamda ve Önemi


İslam dini, her zaman sevgi, saygı ve hoşgörüyü önerir. İnsanlar arasında hep iyi olayların yaşanmasını, asla dürüstlükten ve ahlâktan şaşmamayı emreder. İslam dininde her zaman ahlâka geniş yer ayrılmıştır. Dinimize ait birçok konuda bu durumun etkilerine ve belirtilerine rastlamaktayız. İslam dininin aileye ve aile bağlarına verdiği önemden de bunu anlayabiliriz. Dinimiz, her zaman evliliği ve aile yaşantısını tavsiye eder; çünkü kişi evlendiği zaman dışarıdan ve kötü alışkanlıklardan uzak durur. Evlilik, insanı gerçek imana ve mutluluğa bağlayan bir etmen olarak İslam dininde yer edinmeyi başarmıştır.

İslam’da evliliğin önemi her zaman vurgulanmaktadır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) ‘in de bu konudaki görüşleri bu yöndedir. Hz. Muhammed (s.a.v) bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmaktadır; ‘’ Nikâh, benim sünnetimdendir. ‘’Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v), bu sözüyle evliliğe verdiği önemi vurgulamıştır. Evlilik, zinadan ve diğer bütün kötülüklerden kaçış anlamına gelir. Bir insan zinadan ve diğer benzer kötü alışkanlıklardan uzak durmak istiyorsa, kendisine yakışan biriyle evlenmelidir. Evlilik, her iki taraf için de hayırlı bir iştir. Kadınlar, evlendikleri zaman kendilerini koruyabilecek yeni birine sahip olurlar. Evlilik sonrasında karı ve koca, birbirlerine helâl olurlar ve tamamen bağlı hale gelirler. Erkek, kadının geçiminden, güvenliğinden ve mutluluğundan sorumludur. Aynı şekilde kadın da evinin ihtiyaçlarını karşılar, çocuklarına annelik eder, kocasına ihtiyaçlarını karşılaması yönünde yardımda bulunur.

Evlilikte her zaman saygı, sevgi ve hoşgörü olmalıdır. Bu maddeleri, yazının başında İslam dini için de kullanmıştık. Buradan anlıyoruz ki İslam dini, her zaman evliliği tavsiye eder ve insanları evliliğe teşvik etme konusunda telkinlerde bulunur. Eğer kötülüklerden ve şeytanın baskılarından kurtulmak istiyorsanız, şartlar da elveriyorsa evlenin; zira evlilik, tüm kötülükleri tek celsede yok etme gücüne sahiptir.Gelen Aramalar: islamda evlilikevlilik resimleriislam evlilikİslamda evlilik ve önemiislamda sevgiislam diniislam resimleri diniislam da evlilikdini kari koca resimleriislamda kari koca


Benzer İçerikler

Yorum Yok

Bir Cevap YazınAbiye Modelleri - Gelinlik Modelleri - Moda Bayan Elbiseleri

image